

USG tarczycy jest najczęściej wykorzystywanym badaniem obrazującym tarczycę. Jest ono bezpieczne, powszechnie dostępne, stosunkowo tanie i niewymagające żadnego specjalnego przygotowania pacjenta.
USG tarczycy zwykle nie jest pierwszym etapem rozpoznawania chorób tego narządu. Jego wykonanie jest zlecane, gdy:
- lekarz, badając dotykiem, gruczoł stwierdza istnienie nieprawidłowości,
- pacjent odczuwa dolegliwości mogące wynikać z powiększenia tarczycy
- wyniki badań hormonalnych budzą zastrzeżenia.
Ponadto USG jest zawsze wykonywane bezpośrednio przed biopsją tarczycy (czyli pobraniem materiału do badania mikroskopowego przy pomocy specjalnej igły ze strzykawką). Dzięki USG lekarz może dokładnie określić miejsce, z którego materiał ma być pobrany, a także kontrolować położenie igły, zwiększając tym samym precyzję biopsji.
USG tarczycy jest wykorzystywane nie tylko do diagnostyki, ale także do monitorowania leczenia oraz kontroli zmian, które wymagają wyłącznie obserwacji (przede wszystkim łagodnych guzków, wola guzkowego i in.).
USG jader
Pozwala na ocenę zawartości worka mosznowego: jąder, najądrzy, ich osłonek i obecności żylaków powrózka nasiennego. Powinno być wykonane w każdym przypadku bólu jąder, powiększenia moszny, wyczuwalnego guzka, wycieku z cewki moczowej. Dodatkowym wskazaniem do wykonania USG jąder są niepowodzenia w rozrodzie.
USG prostaty
Badanie pozwala na precyzyjne określenie wielkości gruczołu krokowego (prostaty, stercza), rozpoznanie ewentualnych guzów i określenie ich położenia. Umożliwia zróżnicowanie charakteru rozrośniętej tkanki w gruczole krokowym, czy jest to rozrost złośliwy czy łagodny oraz dokładne wykonanie punkcji w celu pobrania tkanek do badania histopatologicznego.
USG prostaty wykonuje się przezodbytniczo i tylko tak przeprowadzone badanie umożliwia dokładną diagnozę. Zaletą tej metody jest różnicowanie poszczególnych stref prostaty w zależności od typu budowy histopatologicznej. Metoda odróżnia strefę obwodową od strefy centralnej i przejściowej. Jest to istotne, gdyż w przypadku większości nowotworów punktem wyjścia jest strefa obwodowa, rzadziej strefy centralna i przejściowa. Tak precyzyjna diagnostyka różnicowa nie jest możliwa w badaniu przezbrzusznym.
Badanie USG przezodbytnicze służy także ocenie pęcherzyków nasiennych, ich symetrii, jak również określeniu baniek nasieniowodów. Ma to szczególne znaczenie u pacjentów cierpiących na przewlekłe zapalenie prostaty oraz leczących się z powodu niepowodzeń w rozrodzie.
USG przezodbytnicze jest podstawowym narzędziem do wykonania biopsji stercza. W oparciu o to właśnie badanie ocenia się miejsca, które można podejrzewać o zmiany nowotworowe.
W Top Medical przezodbytnicze badanie USG prostaty wykonujemy wykorzystując opcję 3D i specjalnie stworzoną do tego celu głowicę o wysokiej częstotliwości, która umożliwia bardzo dokładne obrazowanie budowy gruczołu krokowego i precyzyjne wykonanie biopsji. W badaniu USG prostaty wykorzystuje się także opcję elastografii czyli badanie „ściśliwości”, twardości tkanek, które jest niezwykle pomocne w różnicowaniu zmian łagodnych i złośliwych.
W naszych gabinetach wykonywaniem tego badania zajmuje sie doktor Grazyna Psut-Muszynska posiadajaca specjalizacje z zakresu radiodiagnostyki.